Przejściowa kurtka męska – jak wybrać model idealny

Przejściowa kurtka męska – jak wybrać model idealny

W umiarkowanym klimacie kurtka to obowiązkowy element męskiej garderoby. Oczekujemy od niej, że będzie chroniła nas przed chłodem, wiatrem i deszczem. Niezwykle ważne są też jej walory estetyczne. Obecnie bardzo modnym modelem kurtki jest bomberka męska. Może być ona wykonana z różnych materiałów, w rozmaitych kolorach. Czym się kierować przy wyborze idealnej bomberki?

Bomberka ponownie w modzie

Bomberka nie jest nowością na modowym rynku. Jest ona wzorowana na klasycznej pilotce – kurtce, którą nosili piloci wojskowych samolotów w czasie I wojny światowej i później. Pierwotnie kurtki tego typu wyprodukowane były ze skóry naturalnej z dodatkowym, ciepłym kożuszkiem. Kilkadziesiąt lat później, bo podczas II wojny światowej pojawiły się kurtki wzorowane na pilotkach, ale wykonane z tańszych, syntetycznych materiałów.

Współcześnie bomberki zachowały swój krój, jednak zazwyczaj są pozbawione ciepłego kołnierza. Czyni to z nich znakomite kurtki przejściowe. Ogromna popularność bomberek na całym świecie jest związana z faktem, że kurtki te nosili w swoich filmach wybitni aktorzy amerykańskiego kina.

Dlaczego bomberki są chętnie wybieranymi kurtkami przejściowymi?

Jest wiele powodów, dla których bomberki męskie są popularnymi kurtkami przejściowymi. Przede wszystkim ich charakterystyczny krój znakomicie podkreśla męską sylwetkę. Marzeniem każdego większości panów są szerokie ramiona i dobrze zbudowana klatka piersiowa. Dzięki bomberce można łatwo uzyskać ten efekt (dodatkowo sprawia ona, że nogi wydają się dłuższe). Zwolennicy bomberek męskich podkreślają, że kurtki te zapewniają swobodę ruchów i są bardzo wygodne (jako, że kurtki te były pierwotnie produkowane na pilotów walczących na wojnie, swoboda ruchów była w nich sprawą nadrzędną). Kurtki posiadają pojemne kieszenie, dlatego swobodnie zmieścimy w nich portfel, telefon, klucze i inne przydatne gadżety.

Jeżeli wybierzemy bomberkę ze skóry lub innych ciepłych materiałów, będzie ona odpowiednia do noszenia jesienią, wczesną wiosną, a także podczas cieplejszych zimowych dni. Kurtka zakończona jest ściągaczem na linii bioder, co sprawia, że nie pozwala na wychłodzenie organizmu nawet podczas wietrznych dni. Bomberka się nie gniecie, nie trzeba jej zdejmować podczas jazdy samochodem.

Jaki materiał i kolor kurtki wybrać?

Popularność bomberek sprawia, że współcześnie możemy kupić tego typu kurtki wykonane z różnych materiałów, o bardzo różnorodnej kolorystyce. Klasyczna bomberka zawsze wygląda dobrze i jest wytrzymała, dlatego może zostać z nami nawet przez wiele sezonów. Pamiętajmy jednak, żeby przy jej wyborze nie kierować się modą, która szybko przemija. Wybór kurtki w niecodziennym kolorze sprawi, że za rok prawdopodobnie już jej nie założymy. Z tego względu styliści polecają kolory uniwersalne (takie, które są modne dziś, i będą popularne także za kilka lat) – ponadczasową czerń, brązy, beże, ewentualnie granat.

Obecnie możemy kupić bomberki wykonane z różnych materiałów. Jeśli zależy nam, żeby kurtka została z nami na dłużej, dobrze jest stawiać na materiały solidne. Warto jest również dokładnie przyjrzeć się kurtce, sprawdzić jak są wykonane jej szwy (powinna być ona dokładnie uszyta – równe, mocne szwy to znak rozpoznawczy dobrego producenta).

Jak nosić bomberki męskie?

Bomberki męskie to kurtki pasujące przede wszystkim do casualowych i sportowych stylizacji. Kurtki takie nie są dobrym wyborem do bardzo eleganckiego garnituru (w tym przypadku lepiej sprawdzi się płaszcz). Ważne jest, żeby nosić bomberkę z takimi stylizacjami, żeby koszula lub bluza nie wystawała poza linię kurtki. Bomberka bardzo dobrze prezentuje się z t-shirtami i golfami, a także dżinsami czy nawet spodniami dresowymi.

Jeżeli zdecydujemy się na zakup bomberki w uniwersalnym, neutralnym kolorze (czarnym, brązowym, beżowym, granatowym, a nawet białym), będziemy mogli założyć ją praktycznie do wszystkiego. Kurtki typu bomberka dobrze wyglądają zarówno, gdy są zapięte, jak i odpięte. Zimą możemy nosić je z ciepłym szalikiem, czapką i rękawicami.

Back to top