„Muzyka to najsubtelniejsza forma przekazu, można stwierdzić, że żadna dziedzina sztuki nie porusza ani nie wpływa na podświadomość tak, jak muzyka”. (Dawid Crossby) 
Muzyka towarzyszy nam niemal od początku życia. Jej słuchanie jest najpopularniejszą formą obcowania z kulturą. Szeroki wybór gatunków muzycznych sprawia, że każdy znajdzie ten, którego brzmienie mu odpowiada. Co więcej, gatunki i style muzyczne przeplatają się, łączą i tworzą nowe, dzięki czemu stale możemy odkrywać miłe dla ucha dźwięki. Tych słuchać możemy nie tylko w zaciszu własnego domu, z komputera, płyty czy odtwarza, ale i na koncertach. Odbywają się one przez cały rok, jednak wraz z nadejściem wakacji, przyszła pora na muzyczne festiwale i wydarzenia pod gołym niebem. To właśnie one cieszą się największym zainteresowaniem, a bilety na nie wyprzedawane są już kilka miesięcy wcześniej. Dlaczego warto chodzić na koncerty? Zobaczcie sami.

Pop, rap, reggae – dlaczego słuchamy określonego gatunku muzyki?

Gatunków muzyki jest co niemiara. Sprawia to, że każdy, nawet osoba z najbardziej wybrednym gustem i czułym uchem może znaleźć odpowiednie dla siebie brzmienia. Dlaczego jednak słuchamy tego, a nie innego gatunku muzyki? Sprawa nie jest prosta, bowiem wypływa z naszego gustu. Każdy ma inny i każdemu podoba się co i innego.

To jakie brzmienia nam się podobają, wynika też z naszych emocji i myśli, które nam towarzyszą. Przez muzykę wyrzucamy z siebie te negatywne i potęgujemy te dobre, dodając sobie upragnionych wrażany. Stąd też obserwuje się, że ludzie wybierają zazwyczaj tę muzykę, która jest  zbieżna w dźwiękach i słowach z ich życiem, emocjami i doświadczeniami.

Wszystko to może prowadzić do tezy, że fani konkretnego gatunku muzycznego mają wspólne cechy. I tak np. gustujący w popie to zabawowi optymiści, reggae słuchają buntownicy walczący o wolność, a klasykę wybierają spokojne i zrównoważone osoby, ludzie słuchający rapu to już osobny gatunek😊, ale temu tematowi zostanie dedykowany osobny artykuł.

Muzyka – towarzysz na całe życie

Gusta muzyczna mogą zmieniać się wraz z dojrzewaniem, odkrywaniem nowych gatunków i stylów, a nawet i z modą. Na to, po jakie brzmienia będziemy sięgać, wpływa również etap życia, na jakim jesteśmy. Bez względu jednak na to, jakich wykonawców lubimy słuchać, dźwięki towarzyszą nam przez całe życie. Jest nieodłącznym elementem jego, czasem lekarstwem na smutek, czasem towarzyszem radości, dzięki muzyce możemy zmienić poglądy na różne sprawy, inaczej spojrzeć na świat. Nie wyobrażam sobie życia bez muzyki, bez niej świat byłby smutny i przygnębiający. Słuchamy ich nie tylko w samotności, ale i ze znajomymi, rodziną, przyjaciółmi. Potrzeba kolektywnego przeżywania muzyki jest stara jak świat. Od dawien dawna ludzie spotykali się i wspólnie słuchali pieśni bardów czy śpiewali przy ognisku. Wtedy jeszcze wiele ludów traktowało muzykę, jako element rytualny, dziś ma ona stanowić rozrywkę. Wykonawcy, aby urozmaicić i przybliżyć fanom swoją twórczość organizują trasy koncertowe i występy. Z możliwości obcowania z muzyką na żywo korzysta wiele osób, można jednak zaobserwować, że nie wszystkie koncerty cieszą się dużą popularnością.

Koncert – może lepiej nie?

Nie wszyscy fani muzyki regularnie chodzą na koncerty. Wiele osób nigdy nie uczestniczyła w takim wydarzenia. Jako przyczyny takiego stanu rzecz zazwyczaj podają: panujący na koncercie chaos, przepychanki, brak widoczność, drogie bilety itd. Fani koncertów podkreślają, że jednak te niedogodności nikną w obliczu możliwości zobaczenia ulubionego artysty na żywo.

Koncert – bądź zawsze na tak!

Chodź na koncerty – będziesz żył dłużej ! Ostatnio wyczytałam, że regularne chodzenie na koncerty (raz na dwa tyg) wydłuża długość życia o 10 lat , a słuchanie muzyki na żywo ma ogromny wpływ na nasze odczucia związane ze zdrowiem, szczęściem i dobrym samopoczuciem. Wg badań Patricka Fagana już 20 min uczestnictwa w kocercie poprawia nasz nastrój o 21%, gdzie w tym samym czasie np. joga tylko o 10%.

Mówi się, że kto choć raz pójdzie na koncert muzyczny, złapie bakcyla i przygodę ze słuchaniem muzyki na żywo, będzie chciał kontynuować. Jako plusy koncertów wymienia się:

  • Wykonanie każdego utworu jest czymś niepowtarzalnym i na każdym koncercie może być inne – muzyka na żywo nie jest tak idealna, jak ta odtwarzana z płyty, każdy dźwięk nie jest dopieszczony i doskonały; artyści często się mylą, fałszują, zmieniają testy – jednym słowem improwizują; do tego dochodzi fakt, że specjalnie na trasy koncertowe przygotowują oni nowe aranżacje. W praktyce oznacza to, że na koncercie możesz usłyszeć zupełnie nowe wykonanie ulubionych utworów, coś co jest jedyne, niepowtarzalne. Ty jesteś częścią czegoś wyjątkowego;
  • emocje, emocje, emocje –emocje dla mnie zawsze będą w życiu najważniejsze, tu wspólne przeżywanie, śpiewanie, oczekiwanie na pojawianie się i występ artysty, płynąca energia – to doświadczenia, których nie można odtworzyć, słuchając muzyki w domu to coś czego nie można doświadczyć w żaden inny sposób
  • nowe znajomości  – wspólne słuchanie muzyki integruje, sprawia, że ludzie są bardziej otwarci, skłonni do rozmowy i wymiany opinii; dzięki temu na koncertach narodzić może się niejedna przyjaźń czy miłość;
  • nowe brzmienia – w czasie wielu koncertów ma się okazję słyszeć po raz pierwszy nowe materiał wykonawców, a także poznać muzykę zespołu supportującego, który jest mniej znany i niszowy; dzięki temu można odkryć kolejnego wykonawcę i poszerzyć horyzonty muzyczne.

Kochani to tylko taki wstęp, teraz będzie bardzo dużo informacji na temat muzyki, relacje z koncertów oraz przedstawienie sylwetek ich aktorów, co Wy na to ? zachęcam do dyskusji😊

Piszcie jakie tematy Was interesują, jakie koncerty w najbliższym czasie, co sadzicie na temat muzyki i jak zapatrujecie się na kwestię różnicy słuchania jej w zaciuszu domowym, a na koncercie ?
czekam bardzo na Wasze sugestie i opinie 😊 Buziaki

Kendrick Lamar – DNA./HUMBLE Niebawem w PL !!

Written by Madzia