Każda z nas je ma. Mniejsze lub większe. Dotyczące wyglądu, samorozwoju, pracy zawodowej, umiejętności. Czasem zdajemy sobie z nich sprawę, innym razem nie wiemy o ich istnieniu. KOMPLEKSY, bo o nich mowa, potrafią zachwiać naszą pewnością siebie i znacząco wpłynąć na nasze życie – niestety negatywnie. O tym, że trzeba z nimi walczyć, przekonuje każdy portal kobiecy i psychologiczny. Nie jest to jednak takie łatwe. Walka z kompleksami to często walka trudna i długotrwała, ale nie musi być przegrana. Zobacz, czym są kompleks, jak powstają, czego najczęściej dotyczą oraz jak rozpocząć skuteczną walkę z nimi.

Czym są kompleksy?

Kompleksy określa się jako głęboko skrywane, ale silne odczucie wstydu, lęku i zażenowania, które wynika z powodu cechy wyglądu, charakteru, przypadłość psychicznej lub fizycznej, odmienności od społeczeństwa, problemów finansowych, rodzinnych, intelektualnych itd. Zazwyczaj kompleksy są wytworem naszej wyobraźni i nie mają odzwierciedlenia w rzeczywistości. Tworzymy je, bo nasze cechy charakteru czy wyglądu odbiegają od wyobrażania o naszym idealnym „ja” lub od oczekiwań wobec nas stawianych przez otoczenie.  

Jak kompleksy na nas wpływają?

Kompleksy silnie oddziaływają na nasze zachowanie i mają istotne znaczenie w budowaniu relacji z drugim człowiekiem. Osoba zakompleksiona czuje się gorsza od innych, zaniepokojona, przestraszona i zlękniona. Często cierpi na obniżony nastrój, skupia się na swoich wadach i nie dostrzega zalet. Wszystko to powoduje, że ma skłonności do stanów depresyjnych.

Osoby zakompleksione mają również problem z nawiązywaniem relacji międzyludzkich. Kompleksy są dla nich tematem tabu. Powoduje to, że unika się miejsc i ludzi, którzy mogą dostrzec kompleksy, a  legnie jedynie do tych, którzy udają razem z nami, że ich nie ma lub je ignorują. Często też osoby z kompleksami podświadomie szukają towarzystwa osób, które mają jeszcze większy niż one same problem z samoakceptacją. Wszystko to może prowadzić do budowania toksycznych relacji zarówno w miłości, jak i w przyjaźni.

Skąd się biorą kompleksy?

Przyczyn powstawania kompleksów jest dość sporo. Nie sposób więc wymienić ich wszystkich. Warto jednak poznać kilka najczęstszych powodów spadku naszej samoakceptacji. Dobrze jest też zaznaczyć, że niektóre kompleksy wynikają z naszego wychowania, inne nabywamy wraz z wiekiem. Jako najczęstsze przyczyny wymienia się:

  • nierealne kanony piękna tworzone i promowane przez media i kulturę masową;
  • przedszkole i szkoła – dzieci są okrutne, wyśmiewają każdą inność, w przedszkolu czy szkole piętnowana jest otyłość, okulary, rude włosy, niski czy wysoki wzrost – wszytko to, co wydaje się najmłodszym odmienne; takie dzieci są wytykane palcami, odsuwane od towarzystwa, przeżywane, wyśmiewane; rodzi to kompleksy i obniża samoocenę; takie łatki z dzieciństwa są tymi najtrwalej zakorzenionymi, z którymi najtrudniej walczyć;
  • rodzice i rodzina – dom rodzinny to miejsce, gdzie uczymy się pewności siebie, jeśli nie czujemy się w nim bezpiecznie, nie jesteśmy akceptowani, a miłość rodziców jest warunkowa nie trudno o kompleksy;  na rodzicach spoczywa więc wielka odpowiedzialność – wygórowane oczekiwania, warunkowa akceptacja czy złe wzorce sprawią, że wychowa się człowieka niewierzącego w siebie;
  • porównywanie siebie do innych – wraz z okresem dojrzewania, a potem dorosłości porównujemy siebie do innych; dla jednych jest to impulsem do rozwoju i dążenia do samo doskonałości, inni jednak popadają w ten sposób w kompleksy; obniżona pewność siebie sprawia, że czują, iż nigdy nie dorównują innym, którzy są od nich lepsi.
  • partner/partnerka – związek to miejsce gdzie każdy powinien czuć się bezpiecznie, w 100% pewnie. Jeśli partner/partnerka daje nam odczuć, że nie „jesteśmy doskonali”, że nie spełniamy w pełni oczekiwań, że nie czujemy się atrakcyjni to szybko potrafimy sami w to uwierzyć, obniżyć swoją pewność siebie, a w efekcie popaść w kompleksy

Przykłady kompleksów

Kompleksy można mieć na różnym tle. Niektóre z nich są uzasadnione np. brak znajomości języka angielskiego przy pracy w międzynarodowej firmie, jest racjonalnym i rzeczywistym kompleksem, jeśli jednak praca nie wiąże się z kontaktem z obcokrajowcami, to nie znajomość angielskiego nie jest powodem do wstydu. Kompleksy związane z niewiedzą można łatwo eliminować nadrabiając braki i ucząc się nowych umiejętności. O wiele trudniej jest wyeliminować te związane z wyglądem.

Kompleksy związane z wyglądem dotyczą obydwu płci. Cierpią na nie zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Oznaczają one, że mamy duży problem z zaakceptowaniem tego, jak wyglądamy lub też jednego elementu naszego wyglądu. Postrzegamy siebie jako za chudych, za grubych, za niskich, zbyt wysokich, zza dużym lub za małym biustem. Źródłem kompleksów mogą być także wykwity, trądzik, odstające uszy, nos, wystające żebra, grube uda, duże stopy, brak wcięcia w talii, drobne usta, za małe oczy, duży brzuch itd. Kompleksy związane z wyglądem są sprawą bardzo indywidualna, często osoby postronne nawet nie zauważają  tego, co nam przeszkadza i urasta dla nas do rangi największego defektu.

Jak pozbyć się kompleksów?

Najtrudniej pozbyć się kompleksów związanych z wyglądem. Najpierw bowiem trzeba przyznać przed samym sobą, że kompleksy się posiada i uzmysłowić sobie czego one dotyczą. W walce z kompleksami pomoże także ustalenie, jakie jest ich źródło. Walcząc z brakiem akceptacji samej siebie, musisz również pamiętać, że pozbycie się kompasów ma na celu nie tyle wyeliminowanie wady/niedoskonałości, co zmienienie sposobu postrzegania samego siebie.

Komplementy – najlepszy lek na kompleksy związane z urodą

W skrajnych przypadkach walka z kompleksami  nie powinna być prowadzona w pojedynkę. Kiedy nasze niedoskonałości rzeczywiste lub wymyślone znacznie utrudniają codzienne funkcjonowanie, warto udać się po pomoc do psychologa. Psychoterapia pozwala zrozumieć źródło kompleksów i przepracować problem. Bardzo często jednak taka pomoc nie jest konieczna. Ogromną role tu odgrywa najbliższe otoczenie osoby posiadającej kompleksy. Sposób akceptacji przez otoczenie, zachowanie osób bliskich. Większość kobiet z kompleksów leczą mężczyźni, a dokładnie prawione komplementy. Częste podkreślanie walorów zarówno tych estetycznych, jak i intelektualnych sprawia, że łatwiej nam uwierzyć w naszą wyjątkowość.


Podsumowanie

Pamiętajmy, że każdy z nas jest wyjątkowy! Każdy ma w sobie piękno, którego czasem mamy pełną świadomość, czasem potrzebujemy kogoś, kto to piękno potrafi w nas odkryć. 

A jeśli jest w nas coś co nam samym przeszkadza, o czym wiemy, że jeśli by tego nie było bylibyśmy szczęśliwsi, mielibyśmy lepsze samopoczucie to walczmy o to ! Jeśli uważamy, ze mamy za dużo kilka kg to nie siadajmy przed Tv z paczką chipsów tylko spędźmy ten czas na siłowi, jeśli mamy kompleksy związane z wykształceniem, to też zmieńmy to itd 🙂

Kochani, ja twierdze, że nie ma rzeczy niemożliwych w życiu i nigdy nie jest na nic za późno! Tak naprawdę z każdej sytuacji jest wyjście, pamiętajcie 🙂 trzeba tylko wiedzieć co chcemy, określić swój cel, który ma nas doprowadzić do „szczęścia” i go realizujmy!

Powiem Wam, że sama jestem tego bardzo dobrym przykładem. Juz teraz wiem, ze  przy odpowiedniej determinacji i wytrwałości „można wszystko”! ale to temat na osobny post:) – jeśli chcecie kiedyś Wam wszystko opowiem.

Jeśli w tym wszystkich mamy kogoś kto nam pomoże, sprawi ze nasze kompleksy zaczną znikać to tylko lepiej.

Bo jak mówią „ najlepszym lekarstwem na kompleksy kobiety jest kochający mężczyzna” !

Tego wszystkim życzę :))

Jakie są Wasze doświadczenia w tym temacie? Macie jakieś kompleksy? jak sobie z nimi radzicie? Napiszcie w komentarzu 🙂

Written by Madzia