Jeśli interesujesz się fotografią podróżniczą, musisz wybrać dobry program do obróbki zdjęć. Ale który z nich będzie najlepszy? Bezpłatny czy może najszybszy? Prosty w obsłudze czy skomplikowany? Nie stworzono idealnego programu do edycji zdjęć, ale na pewno istnieje taki najlepszy dla Ciebie. Sprawdź, jaki to będzie!

Popularne programy do obróbki zdjęć

 

Adobe Lightroom

To program idealnie skrojony pod zdjęcia, dzięki któremu będziesz mógł skupić się na eksperymentowaniu z kolorystyką i tonami. Opanowanie go nie powinno sprawić Ci wielu trudności zwłaszcza, że Adobe udostępniło darmowe filmiki instruktażowe. Program Adobe Lightroom jest przeznaczony głównie do wywoływania zdjęć RAW.

Proces edycji zdjęć możesz rozpocząć od importowania zdjęć  i ich podstawowej korekcji. W głównej mierze sprowadza się ona do ustawiania parametrów po prawej stronie programu. Przykładowo można zmniejszyć jasność (Highlights), aby wyrównać zbyt jasne miejsce na zdjęciach. W celu uzyskania intensywniejszego koloru trawy i nieba, warto zwiększyć nasycenie zielonego i niebieskiego. Jeśli lubisz ułatwiać sobie życie, z pewnością spodobają Ci się presety, czyli ustawione kolory i tony, które nałożysz na dowolne zdjęcie za pomocą jednego kliknięcia myszką.

Adobe Photoshop

Photoshop to program okryty sławą, który jest przejrzysty  i łatwy w obsłudze. Jednocześnie, oferuje zaawansowane narzędzia przeznaczone do korekcji kontrastu i kolorów. Posiada też dużo dodatków i wtyczek, które ułatwiają tworzenie i obrabianie rysunków. Program zapewnia większą kontrolę nad procesem niż Adobe Lightroom, jednak jego opanowanie może Ci zająć nieco więcej czasu. Wieloletni użytkownicy przyznają nawet, że Photoshop nieustannie zaskakuje ich swoimi możliwościami. Na plus zasługuje również szybkie rozwiązywanie problemów przez twórców programu.

GIMP

Bardzo dobrą alternatywą dla Photoshopa będzie bezpłatny program GIMP, który oferuje wiele możliwości graficznych. W edytorze znajdziemy bogatą paletę narzędzi, które są podobne do tych z Photoshopa. Bez problemu dopasujemy też pędzle do własnych potrzeb. Podczas korekcji skomplikowanych zdjęć przydatne okażą się różnorodne funkcje i filtry. Za niektóre jednak będzie trzeba zapłacić, nawet w sytuacji zastosowania komercyjnego.

Nik Collection

Nik Collection są uznawane za jedne z najlepszych na rynku i powszechnie wykorzystywane przez wielu doświadczonych fotografów jako wsparcie programów do edycji zdjęć. Pluginy są bardzo łatwe w obsłudze i dają niesamowite efekty. Dzięki wtyczce Color Efex uda Ci się zwiększyć kontrast i uwydatnić detale zdjęcia. Gradienty pomogą Ci natomiast poprawić kolory zdjęć, sprawiając, że staną się ciekawsze. Niezwykle przydatna jest też możliwość wyboru odpowiedniej części zdjęcia, którą chcemy poprawić, a której nie będziemy korygować.

Pochwalcie się Waszymi najlepszymi fotkami 🙂 oraz opowiadajcie jakich Wy używacie programów do ich obróbki.

 

Written by Madzia