Chorwacja to lubiany i często odwiedzany przez Polaków kraj. Jego bogactwa sprawiają, że wiele osób to właśnie Chorwację wybiera na kierunek wakacji. I chociaż wybrzeże dalmatyńskie może pochwalić się niezwykłymi plażami i cudownym morzem, to w czasie urlopu warto zobaczyć coś więcej. Wybierać jest w czym, bowiem Chorwacja to cała moc atrakcji. Sprawdź, jak wygląda 7 – dniowy plan aktywnych wakacji w Chorwacji oraz jakich punktów nie możesz pominąć.

Chorwacja – jak dojechać?

Do Chorwacji z Polski można wybrać się samochodem lub też wybrać samolot. Loty do Chorwacji to zarówno te rejsowe, jak i czarterowe. Z polskich lotnisk można bezpośrednio dolecieć do m.in. do Rijeki, Splitu czy Dubrownika. To właśnie od tego ostatniego miasta zaczyna się nasza trasa objazdowa po Chorwacji. Obejmuje ona 7 dniowy urlop, w którym jeden dzień przeznaczony jest na przylot oraz powrót. Czas lotu na  trasie Warszawa – Dubrownik to ok. 3 godziny.

Dzień 1 i 2: Dubrownik – perła Adriatyku

Dubrownik nazywany perłą Adriatyku to niezwykle miasto. Nie sposób się tu nudzić, a na penetrowanie tego niezwykłego miasta warto poświęcić jak najwięcej czasu. Zwiedzanie warto rozpocząć (jeśli godziny lotu na to pozwolą) od razu po wylądowaniu. Dzięki temu nie ominie nas żadna z atrakcji. A co warto zobaczyć w Dubrowniku? Przede wszystkim stare miasto. W jego obrębie znajdziemy takie zabytki jak mury obronne, po których można się przejść, Wielką Fontannę Onufrego, Placa, czyli główną ulicę miasta, Plac Luza z pałacem Sponza, pałac Rektorów czy kolumnę Ronalda. Oprócz tego warto odwiedzić też zabytkową synagogę i niezwykle Muzeum Fotografii Wojennej. Poza miastem można wjechać lub wejść na punkt widokowy, z którego rozpościerają się niezwykłe widoki na panoramę miasta oraz otaczające go wody. Po intensywnym zwiedzaniu czas na relaks – oczywiście na miejskiej plaży.

Dzień 3 i 4: Split – stolica Dalmacji

Split od Dubrownika dzieli ok. 3 godziny jazdy samochodem. Droga prowadzi przez przepiękne wybrzeże i na pewno dostarczy niemałych wrażeń. W stolicy Dalmacji odwiedzić warto głównie gigantyczne pozostałości pałacu rzymskiego cesarza Dioklecjana. Oprócz tego nie można pominąć pozostałych atrakcji starego miasta oraz nadmorskiej promenady. Wartymi zobaczenia obiektami są: Złota Brama, Katedra św. Dujama, rzeźba Grgura Ninskiego czy Narodni trg.

Pobyt w Splicie nie byłby pełny, gdy nie spenetrować jego okolic. Wartą uwagi jest twierdza Klis położona 5 kilometrów od miasta. Pochodzi ze wczesnego średniowiecza i przypomina te budowane na Bliskim Wschodzie. Dla spragnionych odpoczynku świetnym wyborem będzie natomiast miasteczko Omis (20 km. od Splitu), które słynie z piaszczystych plaż.

Dzień 5 i 6: czas na wyspy

Chorwacja słynie nie tylko ze swoich wiekowych zabytków, ale i wysp. Stąd też nawet podczas 7 – dniowych wakacji na wybrzeżu dalmatyńskim, nie można całkowicie ich pominąć. Pomiędzy Splitem a Dubrownikiem leży m.in. Korcula . Jest to jedna z najchętniej odwiedzanych wysp. Porośnięta piękną śródziemnomorską roślinnością zapewnia znakomite widoki i plenery zdjęciowe. Na Korculi spotkamy nie tylko piękne plaże, ale i kilka wartych odwiedzenia zabytków. Tym najcenniejszym jest gotycko-renesansowa katedra św. Marka. W dalszej kolejności wymienia się kościółek sv. Perta, Pałac Opatów ze skarbcem oraz Dom Marco Polo. Jeśli tylko wystarczy czasu, warto oddać się błogiemu lenistwu na jednej z plaż oraz skosztować białego wina oraz mule w nadmorskich restauracjach.

Dzień 7: Wakacje w Chorwacji – to trzeba powtórzyć

Dzień 7 tygodniowych wakacji w Chorwacji to czas powrotu do Dubrownika. Z Korculi zajmuje to ok. 4 godzin wraz z przeprawą promem. Tak krótki czas na wybrzeżu adriatyckim pozwala tylko połowiczne poznać ten piękny i niezwykły kraj, dlatego w przyszłym roku warto odwiedzić go na dłużej.

Chorwacja: gdzie spać i co jeść?

Chorwacja oferuje szerokie zaplecze hotelowe. Turyści mogą zatrzymać się w luksusowych hotelach, hostelach i pensjonatach czy kwaterach prywatnych. Szukając tanich noclegów w Chorwacji, warto wybierać kwatery prywatne poza miastem. Zaletą takiego rozwiązania jest nie tylko cena, ale i brak problemu z zaparkowaniem samochodu (zarówno w Dubrowniku, jak i Splicie prywatne parkingi są luksusem, a nawet jeśli są, to dojazd do nich jest niezwykle trudny ze względu na wąskie uliczki).

Równie bogate, jak zaplecze hotelowe jest to gastronomiczne. Mnóstwo kawiarenek i restauracji oferuje lokalne przysmaki, a także powszechnie znane dania kuchni europejskiej. Będąc na wakacjach w Chorwacji, warto spróbować przede wszystkim owoców morza.

Written by Madzia